Ładowanie akumulatora byle czym

image_pdf

Prócz dedykowanych ładowarek czy prostowników, tak naprawdę akumulator można naładować wieloma alternatywnymi źródłami prądu – wystarczy odpowiednia moc oraz napięcie, aby wymusić przepływ prądu.

Chciałem Wam pokazać jak w prosty sposób wykorzystać zasilacz od laptopa czy zasilacz komputerowy. Wystarczy przetwornica step-up – w przypadku zasilacza komputerowego lub przetwornica step-down – w przypadku zasilacza komputerowego, ewentualnie zwykła żarówka wpięta w szereg.

Rozwiązań jest wiele – wystarczy znać kilka prostych zasad aby w miarę tanio i sprawnie naładować akumulator. Podstawowa zasada jest taka – aby ładowanie się rozpoczęło – napięcie źródła musi być wyższe niż napięcie akumulatora. Dlatego zasilacz komputerowy który posiada między innymi napięcie 12V – bezpośrednio nie nadaje się do ładowania akumulatora. Niezbędna jest do tego celu przetwornica podwyższająca napięcie.

W przypadku zasilacza od laptopa – zazwyczaj napięcie jest zbyt wysokie, a więc niezbędne jest zastosowanie urządzenia obniżające – np. przetwornica step-down. Te przetwornice mają jeszcze dodatkową zaletę – płynną regulację napięcia jak i prądu – a więc po zastosowaniu takich modułów “rodzi” nam się całkiem sprawne urządzenie które możemy dostosować do własnych potrzeb.

Poniżej prezentuję opisane wyżej urządzenia zastosowane w praktyce:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *