Elektroniczne obciążenie EBD-A20H

image_pdf

Od dłuższego czasu poszukiwałem sztucznego obciążenia o większej wydajności. Moje dotychczasowe, nie dość że niewielkiej mocy – 60W – co przy akumulatorach 12V daje obciążenie maksymalnym prądem rzędu 5A, to jeszcze musiałem go podłączać przez miernik pojemności, bo nie posiada opcji “logowania” danych.

Niestety na rynku niewiele jest urządzeń spełniających moje wymagania, a jeśli już są, to ich ceny sięgają kilku tysięcy. Oczywiście można znaleźć obciążenia elektroniczne o mocy 200W za kilkaset złotych, ale nie posiadają możliwości zrzutu danych, a mój miernik pojemności posiada ograniczenie obciążenia do 5A.

Po długich poszukiwaniach znalazłem odpowiedni model w rozsądnej cenie, jednak niestety niedostępny nigdzie na naszym rynku. Musiałem więc kupić towar u naszych chińskich przyjaciół – jednak ze względu na wartość, nie dość że przesyłka kosztowała niemało, to jeszcze musiałem zapłacić podatek. Całość wyszła mnie ok 470 złotych wraz z opłatami celno-skarbowymi i przesyłką.

Elektroniczne obciążenie EBD-A20H

Zdecydowałem się na model EBD-A20H firmy ZTETECH (Zhuozhi Electronic Technology Co). Urządzenie o maksymalnej mocy 200W (ciągłej 180W) co pozwoli rozładować akumulatory 12V prądem 15A. Podstawowe parametry urządzenia:

 • zasilanie: DC 12V / 1A
 • zakres napięć: 0-30V z rozdzielczością 0,01V
 • zakres prądów: 0,10-20A z rozdzielczością 0,01A
 • funkcje
  • DSC-CC – obciążenie stałym prądem
  • DSC-CP – obciążenie stałą mocą
 • precyzja pomiarów
  • napięcie 0-4,5V; 0,003V +/-0,5%
  • napięcie 4,5-30V; 0,001V, +/- 0,5%
  • prąd 0,10-20A; 0,01A +/- 0,5%
  • pojemność <10Ah; 0,001Ah
  • pojemność 10-100Ah, 0,01Ah
  • pojemność <100Ah, 0,1Ah
 • moc ciągła 180W, chwilowa 200W
 • cztery zaciski – w celu dokładniejszego pomiaru napięcia
 • zasilacz LCD wyświetlający napięcie, prąd, czas, pojemność, moc
 • połączenie z dedykowanym programowaniem za pomocą portu USB

Urządzenie jest bardzo proste w swojej obsłudze, po wciśnięciu pokrętła wchodzimy do menu z wyborem trybu obciążenia ( DSC-CC lub DSC-CP), prądem obciążenia, dolną granicą napięcia po którym urządzenie się wyłączy, lub czasie.

Dokładnie te same czynności można wykonać za pomocą dedykowanej aplikacji, która przy okazji umożliwia zrzut danych z pomiaru.

Poniżej recenzja urządzenia:

17 odpowiedzi do “Elektroniczne obciążenie EBD-A20H”

  1. Zamówienie z Ali, z wysyłką DHL – w sumie po 7 dniach roboczych otrzymałem towar. Generalnie ceny oscylują w okolicy 250 złotych + przesyłka 100 złotych lub 350 złotych i przesyłka gratis – wychodzi na to samo.

   1. Dziękuję za informację, zastanawiam się nad ofertą Banggood. Urządzenie kosztuje tam 307 złotych z groszami, dostawa EU Priority Line gdzie teoretycznie można za dodatkową opłatą ubezpieczyć się na wypadek opłat celnych. Z jednej strony świetna alternatywa dla AlphaBat do użytku w warunkach domowych, z drugiej zaś strony jako zwykły użytkownik akumulatorów waham się mocno czy aby na pewno chcę aż tak mocno inwestować. Jak znam siebie to pewnie się zdecyduję jak już będzie po promocji 😉

  2. od razu zaznaczę że nie mam takiego urządzenia, więc nie mogę zweryfikować moich wątpliwości, ale podejrzewam że ten tester nie będzie w stanie obciążyć akumulatora prądem 15A, moje wątpliwości opieram na tym iż producent tego urządzenia ma w swojej ofercie o wiele lepszy sprzęt który kosztuje ok. 1000zł i ma nazwę EBC-B20H i w instrukcji obsługi na stronie producenta jest napisane że przy 12V prąd rozładowania to jest 10A , więc podejrzewam że u Ciebie może być podobnie, pozdrawiam.

   1. Max, rozwieję Twoje wątpliwości – elektroniczne obciążenie pracuje z mocą 180W a nawet 200W, a więc bez problemu można rozładować akumulator samochodowy prądem 15A.
    Zobacz sobie film/artykuł o wpływie temperatury na parametry akumulatora, masz tam wykresy z procesu rozładowania
    https://www.akumulatory.info.pl/doswiadczenia/wplyw-temperatury-na-parametry-akumulatora/
    Staram się nie podawać informacji których osobiście nie sprawdziłem.

    A jeśli chodzi o EBC-B20H – zauważ że to elektroniczne obciążenie i ładowarka w jednym – stąd jego wysoka cena.

    Pozdrawiam

    1. dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanko dotyczące tego urządzenia, jak widzimy w tym linku https://www.akumulatory.info.pl/doswiadczenia/wplyw-temperatury-na-parametry-akumulatora/ obciążenie EBD-A20H pokazało nam jakieś absurdalne końcowe dane jeśli chodzi o pojemność akumulatora, czy jest możliwość aby to urządzenie podało prawidłowe dane dotyczące tego ile Ah pozostało z fabrycznej pojemności akumulatora ? czy za każdym razem będzie trzeba to przeliczać? . pozdrawiam.

    2. Oj nie, B20H to nientylko możliwość ladowania, ale głównie pomiar od 12-72V pod obciążeniem 20A max czyli blisko 1450W mocy zamiast 200W 😉

 1. bardziej chodziło mi o praktykę niż teorie, np. akumulator o pojemności 72Ah jeśli obciążymy prądem 0.05 jego pojemności, czyli 3.6A i nastawimy to urządzenie aby wyłączyło się jak napięcie osiągnie 10.5V, i tem. będzie 25 stopni C. To jak urządzenie wyłączy się po 15 godzinach zamiast tych 20godzin, to czy po tych 15 i godzinach i wyłączeniu przy nap 10.5V to EBD-A20H pokaże nam prawidłową pojemność tego akumulatora czy trzeba będzie coś jeszcze doliczać?. pozdrawiam

  1. Max, jeżeli urządzenie wyłączy się po 15 godzinach to zmierzona pojemność nie będzie jego pojemnością 20-to godzinną – fabryczną. A więc musisz przeliczyć zmierzoną wartość z pomocą twierdzenia Peukerta.
   Jeżeli urządzenie wyłączy się po 20 godzinach rozładowania wtedy można uznać że to faktycznie jest jego pojemność 20-to godzinna.
   Zobacz sobie test akumulatora Kozak KO440 tam wynik prawie się potwierdził.

 2. stworzyłem takie narzędzie do obliczania faktycznej pojemności (20 godzinnej) akumulatora, potrzebne nam będą dane prądu ładowania i czasu ładowania.
  1. w pierwszej kolejności musimy przekonwertować czas za pomocą narzędzia, w tabelce I2 wpisujemy cała godzinę, a w tabelce J2 wpisujemy minuty i naciskamy enter, wynik pokazuje nam w tabeli K2 przekonwertowany czas
  2. następnie do tabeli C2 wpisujemy prąd jakim rozładowywany był akumulator
  3. następnie metodą prób i błędów zmieniamy pojemność w tabeli B2, tak aby w tabeli A2 uzyskać wynik z tabeli K2
  4. jeśli tabela A2 będzie równała się tabeli K2 to wtedy wynik który będzie w tabeli B2 pokaże nam faktyczną pojemność jaka została nam na naszym akumulatorze , już bez żadnego przeliczania, oczywiście to wszystko jest dla temperatury 25 stopni bo jak jest niższa to trzeba dodać współczynnik temperaturowy. pozdrawiam
  https://www.szybkiplik.pl/download/83c044f1f43830530fc302a971947c66.html/6cd3bc2ac04496443e0f27a9c3a95d88.html

 3. Gdzie znajdę działającą pod Win 7 x64 aplikację do w.w. sprzętu? Aplikacja ze strony chińskiej nie znajduje portu COM choć w systemie jest i sterownik jest zainstalowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *