Elektroniczne obciążenie Atorch DL24

image_pdf

Postanowiłem uzupełnić swój “warsztat” o kolejne urządzenie – chińskie elektroniczne obciążenie Atorch DL24. Kupiłem je z dwóch względów – po pierwsze czasami mój EBD-A20H jest zajęty rozładowaniem innego akumulatora, a po drugie DL24 posiada funkcje których EBD nie posiada – mianowicie funkcja CV – czyli obciążenie przy stałym napięciu i CR – obciążenie stałą rezystancją.

 

Producent obiecuje moc na poziomie 150W (są też wersje 180W ale różnią się jedynie radiatorem) – jednak czytając opinie innych użytkowników, można dość do wniosku że to raczej obciążenie chwilowe a nie stałe, i pomimo tego wielu użytkownikom przy takiej mocy doszło do uszkodzenia tranzystora. Ja myślę że takim bezpiecznym obciążeniem długotrwałym dla tego urządzenia będzie 100-120W.

Podam teraz kilka danych technicznych tego obciążenia:

  • Napięcie robocze : 2 ~ 200V
  • Prąd roboczy: 0.2 ~ 20A
  • Moc rozładowania: <150 W

Cztery tryby pracy

  1. Stała praca prądowa (CC)
  2. Stały opór (CR)
  3. Stała moc (CP)
  4. Stałe napięcie pracy (CV)

Ustawienia ochrony

  1. Zabezpieczenie przed przeciążeniem
  2. Zabezpieczenie nadprądowe
  3. Ochrona przed wysoką temperaturą

Elektroniczne obciążenie posiada szereg gniazd dzięki którym możemy bezpośrednio podłączyć ładowarki USB, zasilacze itp.:

Urządzenie posiada również moduł Bluetooth do komunikacji z komputerem, telefonem z systemem android lub IOS, jednak aplikacja E-Meter działa dość niestabilnie. Nie sprawdzałem jak się zachowuje aplikacja na PC przy połączeniu za pomocą kabla USB, ale czytałem równie niepochlebne opinie na jej temat.

Oczywiście jak większość – to elektroniczne obciążenie posiada ustawienie czasu pracy lub napięcie wyłączenia – co szczególnie przydaje się podczas rozładowania akumulatora. Niestety ze względu na tylko jedne kable pomiarowe i prądowe – na kablach występują dość duże spadki napięcia (w szczególności przy dużych obciążeniach) , a grubszych kabli zastosować się nie da ze względu na dość małe zaciski.

Generalnie urządzenie działa przyzwoicie i biorąc pod uwagę jego cenę trudno się tutaj czepiać. Niestety funkcja CV na której najbardziej mi zależało, działa dość niestabilnie w przypadku testowania ładowarek, jednak pozostałe działają poprawnie a odczyty z urządzenia pokrywają się z multimetrem którego dołączyłem aby sprawdzić wartości napięcia i prądu.

Szczegółowy test urządzenia można zobaczyć na moim kanale:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *