Postanowiłem przedstawić moją “rodzinę” mierników których zazwyczaj używam do pomiarów prądów czy napięć. Wspomniałem już na stronie “O mnie” że nie jestem profesjonalistą, więc i mój “sprzęt” nie należy do tych z górnej półki.
Zestawienie otwiera najstarszy miernik METEX – był on kupiony bodajże w latach 90-tych – więc swoje lata świetności ma już dawno za sobą i mam już z nim małe kłopoty. Niemniej jednak nadal charakteryzuje się bardzo małym błędem pomiarowym i co najważniejsze, jak na tamte czasy to był naprawdę “mercedes”.

Miernik miał możliwość współpracy z komputerem PC za pomocą kabla serialowego zakończonego wtyczką RS-232 – jednak ta funkcjonalność w dniu dzisiejszym ze względu na słabą dostępność interfejsów raczej się nie przydaje. Cenię go za bardzo za duży 4,5 calowy wyświetlacz LCD, i dobrą dokładność wskazań – do czterech licz po przecinku.
Posiada 30 pozycyjny przełącznik który umożliwia pomiar :
- napięcia stałego (do 1000V)
- napięcia zmiennego (do 750V)
- prądu stałego (do 20A)
- prądu zmiennego (do 20A)
- rezystancji (do 20MOhm)
- częstotliwości (do 200khz)
- pojemności (do 20uF)
Prócz tego umożliwia test diod oraz ciągłości linii, pomiar wzmocnienia tranzystorów, pamięć maksymalnej, minimalnej i bieżącej wartości – co jest dużym ułatwieniem kiedy nie mamy drugiej osoby do dyspozycji.
Problemy też sprawia włącznik zasilania – ale z tego co wiem, jest to typowa przypadłość tego modelu. Pomimo że multimetr jest już pełnoletni, to nadal jest używany w wielu pracowniach. Dla zainteresowanych podaję link do instrukcji obsługi – w języku angielskim -> instrukcja obsługi.