Multimetr METEX M-4650CR

image_pdf

Postanowiłem przedstawić moją “rodzinę” mierników których zazwyczaj używam do pomiarów prądów czy napięć. Wspomniałem już na stronie “O mnie” że nie jestem profesjonalistą, więc i mój “sprzęt” nie należy do tych z górnej półki.

Zestawienie otwiera najstarszy miernik METEX – był on kupiony bodajże w latach 90-tych – więc swoje lata świetności ma już dawno za sobą i mam już z nim małe kłopoty. Niemniej jednak nadal charakteryzuje się bardzo małym błędem pomiarowym i co najważniejsze, jak na tamte czasy to był naprawdę “mercedes”.

Multimetr METEX M-4650CR

Miernik miał możliwość współpracy z komputerem PC za pomocą kabla serialowego zakończonego wtyczką RS-232 – jednak ta funkcjonalność w dniu dzisiejszym ze względu na słabą dostępność interfejsów raczej się nie przydaje. Cenię go za bardzo za duży 4,5 calowy wyświetlacz LCD, i dobrą dokładność wskazań – do czterech licz po przecinku.

Posiada 30 pozycyjny przełącznik który umożliwia pomiar :

  • napięcia stałego (do 1000V)
  • napięcia zmiennego (do 750V)
  • prądu stałego (do 20A)
  • prądu zmiennego (do 20A)
  • rezystancji (do 20MOhm)
  • częstotliwości (do 200khz)
  • pojemności (do 20uF)

Prócz tego umożliwia test diod oraz ciągłości linii, pomiar wzmocnienia tranzystorów, pamięć maksymalnej, minimalnej i bieżącej wartości – co jest dużym ułatwieniem kiedy nie mamy drugiej osoby do dyspozycji.

Problemy też sprawia włącznik zasilania – ale z tego co wiem, jest to typowa przypadłość tego modelu. Pomimo że multimetr jest już pełnoletni, to nadal jest używany w wielu pracowniach. Dla zainteresowanych podaję link do instrukcji obsługi – w języku angielskim -> instrukcja obsługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *