Multimetr cęgowy UNI-T UT213C

image_pdf

Na powyższy miernik skusiłem się ze względu na możliwość pomiaru dużych prądów (do 400A), dzięki sensorowi Halla umieszczonemu w cęgach. Dotychczas używany multimetr METEX M-4650CR jest już mocno wysłużony a maksymalny prąd który można nim zmierzyć to 20A. Poza tym w przypadku miernika cęgowego pomiar prądów jest zdecydowanie ułatwiony ponieważ nie trzeba przerywać obwodu który chcemy mierzyć.

Multimetr cęgowy UNI-T UT213C

W zestawie otrzymujemy miernik, sondy pomiarowe – całkiem niezłej jakości, czujnik temperatury, instrukcję i wygodne etui.

Pomimo że firma UNI-T jest firmą chińską, ich mierniki charakteryzują się małym błędem pomiarowym i znaczną trwałością, są też coraz bardziej doceniani na rynku europejskim. Oczywiście przy pomiarze prądów za pomocą miernika cęgowego błąd pomiarowy jest większy (+/- 2,5%) niż w klasycznych multimetrach.

Dużym ułatwieniem jest automatyczna zmiana zakresów pomiarowych – przez co nie trzeba kręcić potencjometrem w przypadku zmiany wartości, a samym multimetrem można dokonać pomiaru:

 • prądu zmiennego (do 400A)
 • prądu stałego (do 400A)
 • napięcia zmiennego (do 600V)
 • napięcia stałego (do 600V)
 • rezystancji (do 40MOhm)
 • pojemności
 • temperatury
 • częstotliwości

Dodatkowo miernik posiada pamięć wartości maksymalnej, minimalnej i bieżącej. Można również za jego pomocą dokonać pomiaru ciągłości linii oraz przeprowadzić test diody. Prócz tego wyposażony jest w detektor NCV (Non-Contact Voltage) do bezdotykowego wykrywania napięcia.

Właściwie to wykorzystuję go praktycznie tylko do pomiarów prądów lub temperatury, do pozostałych pomiarów nadal używam wysłużonego “Metex’a”. Dla zainteresowanych podaję link do instrukcji obsługi – > link

Jedna odpowiedź do “Multimetr cęgowy UNI-T UT213C”

 1. Cytuję: “Na powyższy miernik skusiłem się ze względu na możliwość pomiaru dużych prądów (do 400A)…”
  Prąd o takim natężeniu mierzą mierniki w cenie poniżej 100 zł.
  Ale tylko przemienny. I pełno ich. Ale żeby prąd stały zmierzyć!… Cena prawie dwa razy większa. 😡 Ale co miałem zrobić?… Też się skusiłem 😂
  Po długich poszukiwaniach znalazłem UNI-T 203+ w przyzwoitej cenie (ok. 170 zł). Instrukcja była, owszem – ale po angielsku. Znalazłem i ściągnąłem w języku polskim. Ale jest tak obskurna, że głowa boli.
  Prąd już mierzyłem przy ładowaniu akumulatora. Z napięciem i innymi też sobie poradzę. Ale do czego służą (i jak działają) przyciski “REL/ZERO” i “HOLD” – pojęcia nie mam.
  Jest objaśnienie w instrukcji, że “REL” coś tam/coś tam, “HOLD” – coś tam/coś tam … I właśnie o to “coś tam” chodzi.
  Gdzie mogę znaleźć wytłumaczenie np.:
  *Przycisk HOLD H = Włączanie lub wyłączanie trybu HOLD w każdym trybie pomiarowym; (beep).
  *Przycisk RELΔ = Na zakresie A naciśnięcie wprowadza tryb REL
  (* – skopiowane z instrukcji )

  Co to jest tryb HOLD i “beep”?
  Co to jest tryb REL?

  Wiem, że to – powiedzmy “dziwnie” brzmi, ale dotychczas natężenie prądu w samochodzie badałem żarówką i znajomość takich określeń nie była mi potrzebna. A teraz, na stare lata, zachciało mi się nowoczesności. Nie żałuję. Bo dotychczas tylko ładowałem akumulatory a teraz wiem, co naładowałem – czyli 2,5 rocznego weterana. Ale jeszcze trochę wytrzyma.

  Wdzięczny będę za namiar do jakiegoś miejsca w necie, gdzie te napisy na miernikach są dostatecznie prosto opisane. 🙂
  Pozdrawiam Autora i czytających

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *