Zasilacz regulowany z miernikiem pojemności

image_pdf

Chciałbym przedstawić Wam jeden z moich projektów – mianowicie zasilacz regulowany z miernikiem pojemności. Jest to już drugi zasilacz który zbudowałem – poprzedni był oparty na zmodyfikowanym układzie Jabel J-031 – tak aby można było osiągnąć prąd 2,5 A. Układ służył mi przez wiele lat, ale czasami brakowało mocy.

Zasilacz w pełnej okazałości

Postanowiłem wykorzystać posiadaną już wcześniej przetwornicę na XL4016. Miałem już kilka takich i sprawują się całkiem nieźle. Wydajność prądowa na poziomie 8A i zakres regulacji napięcia do 35V w zupełności na chwilę obecną wystarcza .

Sercem jest zasilacz impulsowy z jakiegoś laptopa – już nawet nie pamiętam z jakiego, o mocy ok. 120W i napięciu 20V – także ze względu na parametry zasilacza nie wykorzystuję w pełni zakresu napięć przetwornicy. Dodatkowo aby zasilić mierniki dołożona jest jakaś mała przetwornica aby uzyskać napięcie stałe 12V.

Całość zamknięta jest w obudowie uniwersalnej Z17W, zasilacz z laptopa rozebrałem aby polepszyć chłodzenie a nad przetwornicą – w górnej części obudowy umieściłem wentylator. Przedni panel został wykonany w programie FrontDesigner 3.0.

Panel oraz środek obudowy z zasilaczem z laptopa oraz przetwornicą.

Ponieważ przetwornica posiadała potencjometry wieloobrotowe (10kΩ) postanowiłem zastąpić je dwoma zamontowanymi na panelu (10kΩ + 1kΩ) – połączonymi szeregowo w celu możliwości regulacji zgrubnej i dokładnej. Diody SMD z przetwornicy zostały zastąpione i przeniesione na panel.

Mierniki na panelu to kity AVT do samodzielnego montażu – jeden wymontowany ze starego zasilacza o którym pisałem na początku – AVT5333, drugi to miernik pojemności AVT5500.

Panel z zamontowanymi miernikami

Miernik pojemności umożliwia pomiar pojemności w zakresie do 100Ah z rozdzielczością 1mAh. Maksymalne napięcie pomiarów to 25V a prąd 5A, pomiaru można wykonywać w czasie do 100 godzin. Ponadto posiada możliwość ustawienia górnej oraz dolnej granicy napięcia po której pomiar zostanie automatycznie zakończony. No i chyba najważniejsze dla mnie – posiada interfejs USB za pomocą którego można podłączyć komputer i dowolnym terminalem dokonywać zrzutu parametrów.

Miernik podczas pomiaru pojemności akumulatorów Li-Ion 18650

Początkowo sądziłem że obudowa jest na tyle duża że bez problemu zmieszczę elementy i okablowanie na panelu, ale trochę kiepsko je rozmieściłem i przy końcowej fazie zrobiło się trochę ciasno.

Wnętrze zasilacza przed uporządkowaniem kabli

Całość moim skromnym zdaniem wyszła całkiem nieźle, za pomocą miernika pojemności wykonałem już wiele wykresów ładowania i rozładowania a zasilacz nie tylko naładował sporo akumulatorów, ale i służy jako źródło zasilania do wielu układów.

Jest to jeden z bardziej udanych moich projektów, ale jak się okazało z czasem, nawet wydajność prądowa na poziomie 8A może czasami być za mała, no i klika razy brakło mi napięcia, dlatego już dziś w szufladzie czeka na zabudowę przetwornica DPS5020 o wydajności prądowej 20A i napięciu 50V 🙂

4 odpowiedzi do “Zasilacz regulowany z miernikiem pojemności”

  1. Super program. Chętnie bym kupił taki prostownik. Może jak zbudujesz następny to ten sprzedasz. Albo wiesz gdzie taki kupić z regulacją prądu, napięcia, czasu. Z takimi parametrami jak Twój. Pozdrawiam

      1. Witam, bardzo ciekawy projekt, niedawno robiłem zasilacz regulowany z zasilacza ATX, mam pytanie czy można liczyć na pomoc w zbudowaniu takiej ładowarki jak Twoja, robiłeś to z głowy czy z jakiegoś projektu? Czy zrobiłeś już zasilacz na tej 20 amperów ej przetwornicy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *