Dodatek do wpisu – kolejny test akumulatora Kozak KO740

image_pdf

Nawiązując do kolejnego testu akumulatora Kozak KO740 – gdzie podczas rozładowania jego zmierzona pojemność zmierzona była dość niska, postanowiłem temu jakoś zaradzić. 

Już na wiosnę podczas pierwszego testu miałem problem z osiągnięciem gęstości elektrolitu 1,28g/cm3. Teraz, gdy temperatura jest niższa, gęstość powinna być jeszcze nieco wyższa (ok. 0,01g/cm3 na 15oC). Po ponownym ładowaniu sytuacja się powtórzyła – wzrost gęstości zatrzymał się na poziomie 1,27g/cm3 i ani drgnęła wyżej.

Powiązane wpisy

Postanowiłem odstawić moją ładowarkę i podłączyć prostownik z płynną regulacją prądu – który jest w budowie. Już po czterech godzinach osiągnąłem poziom 1,30g/cm3 przy tym samym prądzie ładowania.

Dlaczego tak się stało – wyjaśniałem w ostatnim wpisie dotyczącym ładowania impulsowego. Skoro udało się go porządnie naładować – postanowiłem po raz kolejny sprawdzić jego pojemność. To że efekt będzie lepszy, nie miałem wątpliwości ponieważ akumulatory pracujące buforowo “lubią” okresowe rozładowanie i ładowanie, ale i tak efekt mnie zaskoczył.

Po raz kolejny podłączyłem akumulator pod sztuczne obciążenie i rozładowywałem go stałym prądem 3,75A. Akumulator rozładowywał się przez okres 11 godzin i 43 minut a jego zmierzona pojemność podczas tego procesu wyniosła 44Ah. Postanowiłem nanieść oba procesy rozładowania na wykres – oto i on:

Oba procesy rozładowania tego samego akumulatora prądem 3,75A

Akumulator rozładowywał się dłużej o 2 godziny i 36 minut, jego zmierzona pojemność była większa o 9,77Ah. Obliczona pojemność 20-to godzinna wynosi w chwili obecnej 50Ah – w temperaturze 6oC.

Jest nieznacznie lepiej niż poprzednio, ale nadal rewelacji nie ma. W temperaturze 25oC można się spodziewać pojemności rzędu 59-62Ah – to i tak ciągle mało jak na 74Ah zadeklarowanych przez producenta – no ale akumulator ma już ponad dwa lata…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *