Autor Wątek: Inteligentny system ładowana akumulatora w samochodzie  (Przeczytany 530 razy)

Nightman

• Newbie
  • *
Inteligentny system ładowana akumulatora w samochodzie
« dnia: Wrzesień 26, 2020, 19:41:34 pm »
Chciałbym w tym miejscu poruszyć temat inteligentnego ładowania akumulatorów w nowoczesnych samochodach. Ale nie mam tu na myśli ładowania akumulatora zewnętrznymi inteligentnymi ładowarkami czy prostownikami tylko to jak obecne samochody same dbają o swój akumulator. Spotkałem się z informacjami, że inteligentny system ładowania sam dba o akumulator i nie powinno się ingerować w jego działanie poprzez samodzielne doładowywanie akumulatora. Tak do końca nie wiem czy to prawda ale coraz bardziej skłaniam się ku tej tezie. Auta z inteligentnym systemem ładowania posiadają nazwijmy to "swój miernik do szacowania akumulatora" (SOH, SOC) a jest nim czujnik IBS odpowiedzialny za kontrolę stanu akumulatora i nadzoruje on jego napięcie, prądy, temperaturę czy rezystancję a co za tym idzie "zdrowie" danego akumulatora i na tej podstawie ustala parametry ładowania z alternatora. W przypadku wymiany akumulatora na nowy trzeba "w programować" nowy akumulator do systemu aby był odpowiednio kontrolowany i ładowany. Dlatego doładowywanie akumulatora "na boku" może wprowadzać w błąd elektronikę i ostatecznie więcej szkodzić niż pomagać naszemu akumulatorowi.
Byłbym wdzięczny gdybyście zamieszczali tu stosowne linki do w/w zagadnienia ewentualnie chętnie wysłucham mądrzejszych od siebie ;o)
https://www.iparts.pl/artykuly/ibs-czyli-inteligentny-czujnik-akumulatora-czym-jest-jak-dziala-i-do-czego-sluzy,628.html
https://autokult.pl/25130,system-inteligentnego-ladowania-akumulatora-musisz-wiedziec-o-jego-istnieniu-przed-wymiana-baterii

Tadek Marczuk

• Jr. Member
  • **
Odp: Inteligentny system ładowana akumulatora w samochodzie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 27, 2020, 05:03:02 am »
 W skrócie kierowca mając ten system w aucie nie może grzebać przy akumulatorze, może tylko się przyglądać jak konserwację robi sztuczna inteligencja.Taki system ma niewątpliwie plusy chociażby przysłowiowa głupia żaróweczka w bagażniku nie pozwoli już rozładować akumulatora do napięcia  np.10.5V.Ciekawe, czy taki system ma w swoim procesorze wprogramowaną komenndę, apel takiej treści ,,kierowco ratuj swój akumulator po swojemu przed zagładą , poniewaź auto przejeżdża  raz na 3dni tylko 4km!!!!!!!!! a ten wyświetlany na ekranie komputera komunikat SOH i SOC pochodzi z ukrytego przy akumaulatorze testera w typie  BT360''

Moim zdaniem nie jest to idealny system  ponieważ sam nie uruchomi silnika, aby podładować padnięty lub padający akumulator w aucie, które stoi nie jeżdżone powiedzmy 2 miesiące zimą na parkingu przy temperaturze minus 5 stC.System oparty na szucznej inteligencji jest dobry wtedy jak pozwala mimo wszystko na wtrącanie się człowieka wtedy kiedy on uważa za słuszne (takie włącz wyłącz.ten system).

Nightman

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 27, 2020, 09:57:41 am »
Tadku miałem zamiar na koniec swojego wątku zadać pytanie a co kierowcami niedzielnymi ale nie chciałem aż tak rozbudowywać swojego początkowego wpisu.
Tak masz rację dlatego szukam informacji jak postępować z takim kukułczym akumulatorem przy "inteligentnych systemach" ładowania a jak widać ich "inteligencja" jest ograniczona do sprowadzenia użytkownika do serwisu. Bo niby co to za problem dla tego systemu, że nie potrafi wyczaić, że podmieniło mu się aku na nowe i teraz zamiast 10mΩ ma 3,3mΩ a do tego prąd rozruchu wzrósł 2x i teraz aku tak szybko się nie rozładowuje???
Rąbią nas na kasę w imię eco produkują coraz to mniej trwałe urządzenia i przepalające się pseudo led żarówki czy wyżyłowane 3 cylindrowe silniki które wywalą korbę o wiele szybciej niż stare, do tego lakiery wodne tak delikatne, że jak nasra motyl to lakier się wypala... Dobra kończę bo nie o tym wątek   :-X

Tadek Marczuk

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2020, 06:19:56 am »
 Pod swoją opieką, czyli w swojej stajni mam 4 auta, ale powoli nie macie czego zazdrościć  ;D.Łączny wiek aut...............83lata :'(.
Najmłodsze ma 15 najstarsze 24 lata.Także inteligentna obsługa akumulatorów jest im nieznana.Chociaż do najmłodszego auta  Vectra C mam największe zastrzeżenia, podejrzenia, że być może posiada troszeczkę inteligencji w kwestii opieki nad akumuatorem.