Autor Wątek: Ogniwa Peltiera  (Przeczytany 42 razy)

Tomek

• Administrator
  • Newbie
Ogniwa Peltiera
« dnia: Maj 26, 2020, 09:01:52 am »
Koledzy, czy macie doświadczenia z ogniwami Peltiera ? Od jakiegoś czasu "walczę" z projektem budowy "komory klimatycznej" do akumulatorów. Chciałem do tego celu użyć ogniw Peltiera. Mam dwa ogniwa dość dużej mocy TEC1-12710 - rzekomo różnica temperatur wynosi ok. 66 stopni Celsjusza przy maksymalnym obciążeniu 10A na ogniwo.
Robiłem testy "na stole" z malutkim radiatorem po stronie zimnej i dość porządnym po stronie ciepłej - i udało mi się uzyskać różnicę 49 stopni (po stronie ciepłej 27 a po stronie zimnej -22).
Zanim dowiedziałem się coś więcej na temat kaskadowego łączenia ogniw, przeprowadzałem próby - ale przy większym prądzie efekt był odwrotny - zimna strona zaczęła się grzać. Problem polega na tym że do kaskadowego połączenia należy użyć ogniw różnych mocy - ja posiada dwa takie same. A więc porzuciłem ten pomysł i kombinuję dalej.
Co chcę uzyskać ? Komora ma służyć zarówno do chłodzenia jak i grzania. Mam sterownik/kontroler do utrzymywania temperatury, próbowałem zastosować sterownik wentylatorów, ale się się nie sprawdził - inny zakres temperatur - próbowałem go modyfikować - zmusić do działania w takim zakresie jak ja bym chciał, ale nie udało się. O ile grzanie działa bezbłędnie - w sumie nie ma się co dziwić skoro sprawność ogniwa to zaledwie 30% - ale ze schłodzeniem mam ogromny problem.
Moje dotychczasowe wnioski są takie
- pojedyncze ogniwo obniża mi temperaturę w komorze o jakieś 8 stopni (z 20-tu do 12-tu), na radiatorze po stronie zimnej temperatura oscyluje w okolicy 5 stopni
- przy kaskadowym połączeniu i połowy mocy, temperatura spada o 11 stopni (z 20-tu do 9-ciu) - temperatura na radiatorze po stronie zimnej to ok -3 stopnie, ale po podniesieniu mocy temperatura wzrasta ze względu na to że ogniwo umieszczone po stronie ciepłej pierwszego ogniwa nie jest w stanie przetransportować takiej ilości ciepła - dlatego powinno stosować się różne moce - ale ja oprócz chłodzenia chcę ogrzewać, więc w tym przypadku odpada.
- ostatnia opcja to umieszczenie dwóch ogniw równolegle na radiatorze - czekam teraz na dostawę kolejnego radiatora i regulatorów PWM ponieważ chcę ręcznie sterować wentylatorami.
Obudowa jest dość duża - zmieści nawet dwa akumulatory, wykonana ze styropianu - taka do transportu żywności - temperatura po stronie ciepłej nie przekracza 27 stopni - nawet przy maksymalnym obciążeniu.
No i teraz pytanie - czy da się w ogóle zejść z temperaturą w okolice 0 stopnia ?
Z góry dzięki za wszystkie sugestie i uwagi

Tomek

• Administrator
  • Newbie
Odp: Ogniwa Peltiera
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2020, 08:37:13 am »
No i teraz pytanie - czy da się w ogóle zejść z temperaturą w okolice 0 stopnia ?
No to sam sobie odpowiem - da się  :P